فرخ حجت کاشانی - زندگینامه مشاهیر و فرزانگان
X
تبلیغات
رایتل

زندگینامه مشاهیر و فرزانگان

فرخ حجت کاشانی


 دکتر فرخ حجت کاشانی در سال 1320 در مشهد مقدس به دنیا آمد،در سال 1342 در رشتۀ مهندسی برق دانشکدۀ فنی دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد و سپس برای ادامۀ تحصیل به آمریکا رفت و در سالهای 1349 و 1351 موفق به اخذ فوق لیسانس و سپس دکترای الکترونیک از دانشگاه لوس آنجلس کالیفرنیا شد.وی هم اکنون استاد تمام دانشکده مهندسی برق دانشگاه علم وصنعت ایران است. کتاب"سیستمهای مخابرات الکترونیکی" فرخ حجت کاشانی ، در دوره دوم انتخاب کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،به عنوان کتاب سال برگزیده شد.گروه : فنی و مهندسیرشته : مهندسی برقاوضاع اجتماعی و شرایط زندگی : فرخ حجت کاشانی درسال 1320 ه . ش چشم به جهان گشود، گویاخانواده نی اصلا کاشانی بوده اند .تحصیلات رسمی و حرفه ای : فرخ حجت کاشانی دارای کارشناسی الکترونیک از دانشکده فنی دانشگاه تهران درسال 1342 ، کارشناسی ارشد ودکتری مخابرات از دانشگاه کالیفرنیا درلوس انجلس امریکا درسالهای 1349 و1351 بوده است .خاطرات و وقایع تحصیل : فرخ حجت کاشانی دکتری مهندسی مخابرات رااز دانشگاه کالیفرنیلی امریکا دریافت کرد واین از مقاطع مهم زندگی علمی وی به شمارمی رود .فعالیتهای ضمن تحصیل : فرخ حجت کاشانی درحین تحصیل دررشته های الکترونیک ومخابرات به مطالعه ، تحقیق وتالیف آثاری درباره میکروویو، رادار، انتنهای علمی ، ... مشغول بوده است .وقایع میانسالی : فرخ حجت کاشانی پس از اخذ کتری مخابرات ازامریکا وبازگشت به ایران ازسال 1350 به عنوان عضوهئت علمی دانشگاه علم وصنعت ایران استخدام شد وتامرحله استادی نیزترقی نمود.مشاغل و سمتهای مورد تصدی : فرخ حجت کاشانی عضوهئت علمی ،استادیار ، دانشیار ، واستاد دانشگاه علم وصنعت ایران بوده است .دکتر کاشانی علاوه بر فعالیتهای علمی و تحقیقاتی، چندین سال در سمت رئیس گروه الکترونیک دانشگاه علم و صنعت و نیز رئیس دانشکده برق و همچنین معاون پژوهشی این دانشگاه به فعالیت اشتغال داشته است.فعالیتهای آموزشی : فرخ حجت کاشانی به عنوان عضوهئت علمی ، دانشیار، واستاد گروه مهندسی برق گرایش مخابرات دردانشکده مهندسی برق دردانشگاه علم وصنعت ایران به تدریس دروس الکترومغناطیسی رادار ،میدانها وامواج ، آنتن 2 ، خطوط انتقال ، سنتز وفیلترو ملیکرویو ، مشغول بوده است . ایشان در کنار کار تدریس به یک سلسله فعالیتهای پژوهشی نیز مبادرت ورزیده اند که عبارت است از: پروژۀ موج بر باند وسیع (زیرنظر صنایع الکترونیک ایران)، پروژه آنتن HF کوچک (زیرنظر سازمان هواشناسی)، پروژۀ سیستم ردگیری UHF (زیر نظر سازمان هواشناسی)، و پروژه رادار برای نابینایان (زیرنظر سازمان پژوهشهای علمی کشور).سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : فرخ حجت کاشانی درکنار تدریس به مطالعه ، تحقیق وتالیف آثاری درباره برق ومخابرات مشغول است .آرا و گرایشهای خاص : فرخ حجت کاشانی دارای تحقیات وتالیفاتی پیرامون سیستم های مخابرات الکترونیکی می باشد .جوائز و نشانها : کتاب"سیستمهای مخابرات الکترونیکی" فرخ حجت کاشانی ، در دوره دوم انتخاب کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،به عنوان کتاب سال برگزیده شد.
آثار :    &nbsp1  آشکار سازی رادار و سیستمهای ردگیری     &nbsp2  آنتنهای عملی     &nbsp3  اصول مهندسی میکرویو     &nbsp4  اندازه گیری الکترونیکی     &nbsp5  سیستمهای مخابرات الکترونیکی      ویژگی اثر : این کتاب ، در دوره دوم انتخاب کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،به عنوان کتاب سال معرفی و برگزیده شد. آشنایی با کتاب «سیستم های مخابرات الکترونیک»، جلد اول مخابرات الکترونیکی در دهه های اخیر به صورت یکی از گسترده ترین و پیشرفته ترین شاخه های مهندسی برق در آمده است. توسعه شگرف تکنولوژی و سیستم های مخابراتی الکترونیکی و پیشرفت های همه روزۀ آن ناشی از تأثیر عمیق این رشته در زندگی مردم و در تمام عرصه های فعالیت فرهنگی و اجتماعی است. با توجه به این نکته و نیز نیاز شدید به معرّفی این شاخه از صنعت، مترجمان اقدام به ترجمۀ این کتاب به زبان فارسی کرده اند. ویژگی اصلی این کتاب زبان روشن و ساده و دقیق آن از نظر علمی و نیز جامعیت و تنوع موضوعات آن است که در برگیرندۀ اهم مسائل اساسی این رشته می باشد. ترجمۀ فارسی کتاب در دو جلد صورت گرفته است. جلد اول، شامل فصول 1 تا 10 می باشد. فصلهای 1 و2 دربرگیرندۀ مفاهیم کلی سیستم مخابراتی نظیر اطلاعات، فرستنده و گیرنده،کانال، مدولاسیون و... می باشد. در فصل سوم پاره ای از مدارهای الکترونیکی خاص سیستم های مخابراتی بررسی شده است. فصلهای 4 تا 7 روشهای مدولاسیون دامنه (AM) و مدولاسیون فرکانس (FM) و باند جانبی تکی (SSB) و سیستمهای گیرندۀ مربوط به روشهای فوق را مورد بررسی قرار میدهند. در فصلهای 8 و 9 و 10، اصول، روشها و سیستمهای انتقال، تشعشع و انتشار امواج الکترومغناطیس نظیر خطوط انتقال فرکانس بالا، تشعشع و انتشار موج در فضای اطراف زمین و آنتنها مورد مطالعه قرار می گیرند. تمام فصلهای کتاب با مسائل و تمریناتی که پاسخ آنها داده شده و پرسشهایی برای خودآزمایی، که خواننده را در فهم مطالب یاری می کند همراه است. جلد دوم این کتاب که فصول 11 تا 17 را در بر می گیرد، اصول و ابزار سیستم های مخابراتی طول موج بسیار کوتاه (ماکروویوولوزی)، سیستم های مخابراتی پالسی و تلویزیون تشریح می شود. در ترجمۀ این کتاب به سبب فقدان اصطلاحات مناسب فارسی، تمامی اصطلاحات فنّی علمی به زبان انگلیسی همراه با برگردان فارسی آنها در متن ترجمه آورده شده است. علاوه بر این در مواردی که متن اصلی کتاب نارسا بوده توسط مترجمان اصلاح و تکمیل شده است. 6  کاربردIC در مدارهای صوتی و ریز موجها

نظرات (1)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
از اینکه می بینیم نوجوانان و جوانان علاقه مندی همچون شما عزیزان، با شوق و اشتیاق سعی در زنده نگاه داشتن یاد بزرگان این مرزوبوم دارند و به معرفی آثار و سوابقشان به نسل جوان می پردازند، بینهایت خوشحالم و آرزوی توفیق ذر این راه را برایتان دارم.
شنبه 21 شهریور‌ماه سال 1388 ساعت 12:07 ب.ظ
امتیاز: 0 0

پیوندها