علیرضا افضلی پور - زندگینامه مشاهیر و فرزانگان
X
تبلیغات
رایتل

زندگینامه مشاهیر و فرزانگان

علیرضا افضلی پور

زندگینامه مهندس علیرضا افضلی پور :

مهندس علیرضا افضلی پور فرزند مرحوم حسین افضلی پور در روز دوشنبه 6 فروردین ۱۲۸۸ هجری خورشیدی در شهرتهران بدنیا آمد .

او تحصیلات ابتدایی را در دبستان های اشرف ، اقدسیه و سیروس به پایان رساند و دوره دبیرستان را در مدارس دارالمعلمین مرکزی و سپس شرف گذارند .
در خرداد ماه سال ۱۳۱۰ دوره ی دبیرستان را به پایان رساند و در شهریور ۱۳۱۰   برای ادامه تحصیل رهسپارکشور فرانسه گردید .
او یک سال را در دبیرستان شهر « شربور » برای آشنایی با محیط آموزشی کشور فرانسه و آماده شدن برای ورود به دانشگاه تحصیل کرد .
بعد از یکسال در سال ۱۳۱۱ وارد دانشگاه شهر   « بردو » در فرانسه شد و در سال ۱۳۱۴ موفق به اخذ درجه لیسانس شیمی گردید . سپس برای دوره تکمیلی تحصیلات شیمی کشاورزی به شهر « لیل » رفت و به مدت دو سال دوره ی تخصّصی شیمی کشاروزی را گذراند .
مهندس علیرضا افضلی پور پس از پایان تحصیلات عالی در آذر ماه ۱۳۱۶ به ایران بازگشت .
پس از بازگشت برای انجام خدمت سربازی اعزام شد و در سال های ۱۳۱۷ و ۱۳۱۸ با درجه ستوان سومی در رشته مهندسی مخابرات در لشکر ۲  تهران دوران سربازی را به پایان برد .
او در فرودرین ماه ۱۳۱۹ به استخدام دولت در بانک کشاورزی درآمد اما در سال ۱۳۲۵ از خدمت دولتی کناره گرفت و به تجارت و بازرگانی در رشته برق روی آورد . او تاجری موفق بود و توانست سرمایه ای فراهم کند . امّا همیشه پند پدر در اندیشه او زنده بود که « پسرم برو تحصیل کن همه چیز را بیاموز و بعد که برگشتی به فرهنگ مملکتت خدمت کن » با این تفکر در سال ۱۳۴۸ در ۶۲ سالگی با فاخره صبا ازدواج می کند و در سال ۱۳۴۹ اندیشه خود و تصمیم بزرگش را با ایشان مبنی بر انفاق دارایی در راه خدمت به فرهنگ و علم و دانش در میان  می گذارد. تصمیم سترگ او با استقبال همسر گرانقدرش که خود از     شخصیت های فرهنگی بود روبرو می شود . این دو فرهیخته هم پیمان می شوند که دانشگاهی در یکی از مناطق محروم کشور بسازند و سرانجام  در سال ۱۳۵۰ این قرعه به نام کرمان می خورد و دانشگاه  کرمان تأسیس می شود .

مهندس علیرضا افضلی پور در تاریخ 18 فروردین ماه 1372 پس از عمری کوشش و تلاش برای رشد و آبادانی این سرزمین دعوت حق  را لبیک گفت و به دیار باقی شتافت .

روانش شاد و نامش ماندگارنظرات (1)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
اطلاعاتتون درباره آقای افضلی پور اشتباه است. در واقع زندگینامه دو برادر را با هم مخلوط کرده اید!
دکتر علی افضلی پور استاد ریاضی بودند که در سوربن تحصیل کرده اند
مهندس علیرضا افضلی پور برادر دیگر هستند که در فرانسه شیمی خوانده اند و موسس دانشگاه کرمان هستند.
اصلاح بفرمایید.
دوشنبه 29 خرداد‌ماه سال 1396 ساعت 02:32 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
با تشکر از شما تینای گرامی
اصلاحات انجام شد.

پیوندها