داوود پیرنیا - زندگینامه مشاهیر و فرزانگان
X
تبلیغات
زولا

زندگینامه مشاهیر و فرزانگان

داوود پیرنیا

 داود پیرنیا
مبتکر برنامه ( گل ها )


داود پیرنیا فرزند حسن پیرنیا ( مشیر الدوله ) نخست وزیر اسبق ایران در سال 1279 شمسی در تهران متولد شد. مادر او شکوه عظمی از خانواده امیر علائی دولو قاجار بود.

داود پیرنیا تحصیل را بطور خصوصی شروع کرد و از محضر اساتید فاضلی بهره مند بود تا این که در مدرسهً سن لوئی دوره دبیرستان را به اتمام رسانید و ضمن تحصیل به زبان های فرانسه و آلمانی و انگلیسی آشنا گردید.

داود پیرنیا که اصول موسیقی کلاسیک و نواختن پیانو و ویلن را فرا گرفت از جوانی به کارهای هنری عشق می ورزید و بعد از سفر به اروپا تحصیلات عالی خود را در دانشگاه لوزان سویس به پایان رسانید و رساله خود را تحت عنوان ( تطبیق قوانین جزا ) با درجه خوب گذرانید و عازم ایران گردید.

داود پیرنیا کارهای اداری و قضائی را در دادگستری شروع کرد و با گروهی از حقوقدانان و وکلای دادگستری کانون وکلای دادگستری را بنیان نهاد و در دولت قوام السلطنه معاون نخست وزیر شد.

داود پیرنیا با گروهی از هنرمندان به تهیه " برنامه گل ها " و " گلهای جاویدان " در رادیو تهران پرداخت که موفق ترین برنامه های هنری در کشور ما بود که یادگار گرانبهائی از آن برنامه ها به جای مانده که 175 برنامه گل ها و 580 برنامه گل های رنگارنگ مورد استفاده همگان می باشد.

داود پیرنیا دوبار ازدواج کرد که هر دو همسر او فوت کردند. از این دو ازدواج 9 فرزند به یادگار مانده که اکثراً اهل هنر و موسیقی و نویسنده هستند.

داود پیرنیا در 12 آبان ماه 1350 در 71 سالگی زندگی را ترک گفت و مخصوصاً هنرمندان کشور درگذشت " این اشرف زاده هنرمند " را ضایعه ای تلقی کردند. فرزندان او در نظر دارند یادنامه ای از پدر خود تهیه کنند که خیلی از هنرمندان و سیاست پیشگان نظرات خود را درباره او بیان کرده اند.

 

نظرات (1)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
خوب از کارهای استا برایم بگذارید
با سپاس فراوان مهدی ملکیها
دوشنبه 6 دی‌ماه سال 1389 ساعت 12:33 ق.ظ
امتیاز: 0 0

پیوندها