شهید بلخی - زندگینامه مشاهیر و فرزانگان
X
تبلیغات
زولا

زندگینامه مشاهیر و فرزانگان

شهید بلخیابوالحسن شهید بن حسین بلخی از برجسته ترین دانشمندان، متکلمان و شاعران دوره سامانی است که به فارسی و عربی شعر میگفته است. از آنچه درباره وی نوشته شده است، چنین بر می آید که اغلب اوقات مشغول مطالعه و خواندن کتاب بوده است.در جوامع الحکایات عوفی که در سال 630 هجری قمری تألیف شده، چنین نقل شده است که: "شهید شاعر روزی نشسته بود و کتابی میخواند، جاهلی نزدیک او آمد و سلام کرد و گفت: خواجه تنها نشسته ای؛ گفت اکنون تنها شدم که تو آمدی." شهید در مسائل فلسفی صاحب نظر بوده است و در اینگونه مباحث بین او و محمد ذکریا رازی مذاکراتی هم روی داده است.شهید در غزل سرائی شهرت داشته و خط نیز خوب می نوشته است. از اشعار او مقدار زیادی باقی نیست، اما از آنچه باقی مانده است میتوان بر وسعت فکر و قدرت قریحه او پی برد.شهید با رودکی معاصر و ظاهراً معاشر بوده است، اما پیش از رودکی بسال 325 هجری قمری درگذشته است. رودکی در مرثیه او قطعه مشهور و لطیف زیر را سروده است.کاروان شهید رفت از پیش

وان ما رفته گیر و می اندیش

از شمار دو چشم یک تن کم

وز شمار خرد هزاران بیش

 

نظرات (3)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
خدمت نویسنده محترم سلام تقدیم میکنم
درضمن عرض کنم اینکه عکس که شما روی سایت خود گذاشته اید از شهید سیداسماعیل بلخی است نه از آن شهید بلخی که شما مدنظر دارید. اگر بعد از مطالعه دقیق این کار را میکردید بهتر بود.
سه‌شنبه 13 اردیبهشت‌ماه سال 1390 ساعت 07:18 ب.ظ
امتیاز: 0 0
مطالب زیادتری بگذارید
دوشنبه 6 دی‌ماه سال 1389 ساعت 01:42 ب.ظ
امتیاز: 0 0
سلام نویسندگان گرامی سایت فرزانگان
این عکس متعلق است به جدم علامه شهید سید اسماعیل بلخی(ره) . چندی است بنده وبلاگی برای دیوان اشعار ایشان تهیه نموده ام.زندگی نامۀ ایشان نیز در وبلاگم که از کتاب دیوان ایشان رو نویسی گردیده و تدوین و تنظیم شده توسط دختر گرامی شان خانم خدیجه بلخی ساکن مشهد مقدس و بعضی از دوستان شان که در قید حیاط بوده اند شده است.
اگر کدام سوال داشته باشید ما خانوادۀ ایشان در خدمت حاضریم. با تشکر از زحماتتان
موفق باشید
دوشنبه 24 فروردین‌ماه سال 1388 ساعت 02:10 ب.ظ
امتیاز: 0 0

پیوندها